Rahvusvaheline kosmonautikapäev
Rahvusvaheline kosmonautikapäev toob esile inimkonna saavutused kosmoseuuringutes ja nende mõju teadusele ning tehnoloogiale ka Eestis. See on päev, mil tähistatakse uudishimu ja teadmistejanu piire.
Millal on rahvusvaheline kosmonautikapäev 2025
Rahvusvaheline kosmonautikapäev on eri aastatel samal kuupäeval - 12. aprillil.
Järgmiseks kuupäevaks on 12.04.2025 (9 päeva pärast).
Rahvusvahelisest kosmonautikapäevast lähemalt
Rahvusvahelist kosmonautikapäeva tähistatakse Eestis, rõhutades teaduse ja tehnoloogia tähtsust ühiskonna arengus. See päev pakub võimaluse meenutada inimkonna teekonda kosmosesse ja tähtsamaid verstaposte. Eesti kosmosevaldkonna eksperdid ning teadlased on olnud osa rahvusvahelistest projektidest, mille eesmärk on mõista universumi saladusi. Samuti pööratakse tähelepanu haridusele, innustades noori astuma samme teaduse ja tehnoloogia suunas. Koolides ja teaduskeskustes korraldatakse selle päeva raames tihti loenguid, töötubasid ja näituseid. Eestis on kosmosetehnoloogia ja -uuringute areng olnud hoogne ning see päev sümboliseerib ka edasist pürgimist avastuste suunas. Rahvusvaheline kosmonautikapäev aitab kasvatada teadlikkust, kui oluline on koostöö teaduse ja innovatsiooni vallas. See on päev, mis ühendab kosmosehuvilisi ning inspireerib järgmist põlvkonda jätkama inimkonna unistust tähtede poole.
Mis on kosmonautika?
Kosmonautika on teadus ja tehnoloogia haru, mis tegeleb kosmose uurimise, kosmoselendude ja kosmosetehnoloogia arendamisega. See hõlmab nii kosmoseaparaatide projekteerimist, valmistamist ja käitamist kui ka teaduslikke uuringuid väljaspool Maa atmosfääri. Kosmonautika eesmärkideks on inimkonna teadmiste laiendamine universumi kohta, uute tehnoloogiate väljatöötamine ja praktiliste lahenduste leidmine, näiteks satelliitide kasutamine side, navigatsiooni ja ilmastiku jälgimiseks. Selle valdkonna saavutuste hulka kuuluvad kosmosesüstikud, Marsi roverid ja rahvusvaheline kosmosejaam (ISS). Kosmonautika algusajaks peetakse 20. sajandi keskpaika, mil esimene tehiskaaslane Sputnik 1 saadeti orbiidile. Ajaloolised sündmused, nagu Juri Gagarini esimene mehitatud kosmoselend ja Apollo 11 meeskonna Kuul maandumine, on selle valdkonna verstapostid. Kosmoselendude uurimine on andnud väärtuslikku teavet nii Maa kui ka universumi kohta tervikuna. Lisaks teaduslikule väärtusele on kosmonautika toonud kaasa olulisi tehnoloogilisi edusamme, mida kasutatakse ka igapäevaelus. Kosmosetööstus kasvab kiiresti, pakkudes uusi võimalusi nii teadlastele kui ka ettevõtjatele. Kosmonautika on inspireerinud põlvkondi vaatama tähtede poole ja unistama kaugemal asuvate maailmade avastamisest.