Rahvusvaheline autismipäev
Rahvusvaheline autismipäev tõstab teadlikkust autismispektri häiretest ning nende mõjust inimestele ja peredele. Päeva eesmärk on edendada mõistmist ja toetust, luues kaasavama ühiskonna.
Millal on rahvusvaheline autismipäev 2025
Rahvusvaheline autismipäev on eri aastatel samal kuupäeval - 2. aprillil.
Järgmiseks kuupäevaks on 02.04.2026 (364 päeva pärast).
Rahvusvahelisest autismipäevast lähemalt
Rahvusvahelise autismipäeva eesmärk on juhtida tähelepanu autismispektri häiretega inimeste õigustele, vajadustele ja võimetele. Autism mõjutab miljoneid inimesi üle maailma ning sageli vajavad nad erituge, et elada täisväärtuslikku elu. Päev kutsub üles parandama autismiga inimeste elukvaliteeti, suurendades ligipääsu haridusele, töövõimalustele ja vajalikele teenustele. Ühiskonna teadlikkus ning valmisolek mõista ja toetada on võtmetähtsusega kaasavama keskkonna loomiseks. Selle päeva tähistamine julgustab dialoogi ja koostööd nii perede, spetsialistide kui ka kogukondade vahel. Samuti aitab see murda stigmasid ning tunnustada igaühe unikaalsust ja väärtust.
Mis on autism?
Autism on neuroloogiline ja arenguline seisund, mis mõjutab inimese suhtlemis-, õppimis- ja käitumisviise. See on spektrihäire, mis tähendab, et autismiga inimeste kogemused ja võimed võivad olla väga erinevad. Tavaliselt avaldub autism varajases lapsepõlves ning võib mõjutada sotsiaalset suhtlemist, empaatiavõimet ja igapäevaeluoskusi. Autismiga inimesed võivad eelistada rutiine ja olla tundlikud muutuste suhtes. Neil võib olla raskusi mitteverbaalse suhtluse, nagu kehakeele või näoilmete mõistmisega. Paljudel on erihuvid, millele nad keskenduvad suure kirega. Autism ei ole haigus, vaid erinev viis maailma tajumiseks ja mõistmiseks. Autismiga inimestel võivad olla ka tugevalt arenenud oskused teatud valdkondades, näiteks matemaatikas või muusikas. Õige toetuse ja mõistmise korral saavad nad edukalt ühiskonnas hakkama. Oluline on luua kaasav keskkond, mis arvestab nende unikaalsust ja tugevusi.