Ülemaailmne vaimse tervise päev
Ülemaailmne vaimse tervise päev Eestis on võimalus tõsta teadlikkust vaimse tervise probleemidest ning edendada vaimse heaolu tähtsust igapäevaelus.
Millal on Ülemaailmne vaimse tervise päev 2025
Ülemaailmne vaimse tervise päev on eri aastatel samal kuupäeval - 10. oktoobril.
Järgmiseks kuupäevaks on 10.10.2025 (189 päeva pärast).
Ülemaailmsest vaimse tervise päevast lähemalt
Ülemaailmne vaimse tervise päev on Eestis tähtis tähtpäev, mille eesmärgiks on tegeleda vaimse tervise probleemidega ja vähendada nende stigmat. Sellel päeval kutsub Eesti ühiskond üles rohkem tähelepanu pöörama vaimsele heaolule ja aitama kaasa probleemide avatud arutamisele. Üritused ja kampaaniad, mis toimuvad üle Eesti, keskenduvad vaimse tervise teema populariseerimisele ning inimeste aitamisele raskuste korral. Päeva raames toimuvad loengud, töötoad ja arutelud, mis annavad praktilisi nõuandeid vaimse tervise hoidmiseks. Vaimse tervise probleemide ennetamine ja varajane sekkumine on päeva keskmes, et aidata inimesi, kes võivad olla kannatanud stressi, ärevuse või depressiooni all. Samuti tuletatakse meelde, et vaimne tervis on sama oluline kui füüsiline tervis, ja selle eest hoolitsemine on igaühe vastutus. Ülemaailmne vaimse tervise päev aitab muuta suhtumist vaimsetesse haigustesse ja edendada hoolivamat ühiskonda. Eestis on oluline, et iga inimene tunneks end piisavalt toetatuna ja teadlikuna oma vaimse tervise eest hoolitsemisest.
Mis on vaimne tervis?
Vaimne tervis on inimese emotsionaalse, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund, mis mõjutab tema mõtlemist, enesetunnet ja käitumist. See määrab, kuidas inimene suudab toime tulla igapäevaelu pingetega, luua ja hoida suhteid ning teha otsuseid. Hea vaimne tervis aitab säilitada tasakaalu elu erinevate valdkondade vahel, võimaldades inimestel saavutada oma potentsiaali. Vaimset tervist mõjutavad mitmed tegurid, sealhulgas geneetika, elukogemused ja sotsiaalne toetus. Stress, trauma või keerulised eluolukorrad võivad vaimset tervist halvendada. Samas aitavad enesehooldus, avatud suhtlemine ja professionaalne abi vaimset heaolu taastada ja säilitada. Oluline on mõista, et vaimne tervis pole staatiline, vaid võib aja jooksul muutuda. Selle eest hoolitsemine nõuab järjepidevust ja teadlikkust. Vaimne tervis ei tähenda üksnes probleemide puudumist, vaid ka positiivset tunnetust, nagu rahulolu ja elurõõm. Igaühel on õigus saada tuge ja abi oma vaimse tervise hoidmiseks.