RIIGIPÜHAD.EU

Heinamaarjapäev 2026

Heinamaarjapäev on Eestis olnud maagiliste tavade ja naistetööde keeldudega tähistatud püha. Püha on seotud maarjapuna joomise, heinategude ja kalapüügikeeldudega. Rannikul ja saartel süüdati sel puhul leedutulesid ning käidi saunas.

Millal on heinamaarjapäev 2026

Heinamaarjapäev on 2026. aastal 02.07.2026 (431 päeva pärast).
Heinamaarjapäev on eri aastatel samal kuupäeval - 2. juulil.


Heinamaarjapäevast lähemalt

Heinamaarjapäev - tähistamine

Heinamaarjapäev oli Eestis oluline suvine püha, mida tähistati maagiliste tavade ja töökeeldudega. Sel päeval joodi maarjapuna ning peeti vahet heinateol. Kalapüük oli keelatud, kuid kalasaagi heaks viidi ohvritoite vette. Rannikualadel ja saartel süüdati kõrgemates kohtades leedutulesid, mis tõid randlastele õnne ja saaki. Leedutuleks laoti laasitud puu ümber kadakaoksi ja muud põletusmaterjali. Mõnikord kinnitati tõrvatünn puu latva, meenutades sümboolseid elupuid. Noored käisid lehesel, tuues saunavihtadeks oksi ja lauldes ning naljatades. Naisetööd, eriti nõelumine, olid keelatud, et vältida lammaste haigusi. Vanemate uskumuste kohaselt kaitses heinamaarjatuli ka pikse ja halbade ilmade eest. Heinategu võis suuremalt alata alles pärast heinamaarjapäeva.



Heinamaarjapäev: maagiliste tavade ja tulede püha Eesti suves

Heinamaarjapäev oli 17.–18. sajandil Eestis laialt levinud tähtpäev, millel oli oluline maagiline tähendus. Viru-Nigulas käidi katolikuaegse kabeli juures palvetamas ja ohvritoite viimas. Randades ja saartel süüdati leedutulesid, et tagada viljakust ja kalasaaki. Tulede ladumisel kasutati laasitud puid, kadakaoksi ja tõrvatünne. Maarjapäeva kombestikus oli oluline naistetööde ja heinateo keeld. Lehesel käimine vihtade valmistamiseks oli noorte seas lõbus ja laulurikas traditsioon. Maarjaheina korjati maagilise väe omandamiseks ja varanduse leidmiseks. Katoliku kirikus tähistati heinamaarjapäeva kui Maarja ja Eliisabeti kohtumist. Pühaga seostati ka kaitset äikese eest, riputades sarapuuoksi akende kohale. Traditsioonid säilisid kohati kuni 20. sajandini.

Vaata lisaks

Eesti rahvakalender 2026
Maarjapäev / Paastumaarjapäev 2026
Rukkimaarjapäev 2026
Ussimaarjapäev 2026
Heinamaarjapäev 2025





riigipühad.eu Küpsised roosileht.com infoturve.eu kilomeeter.com namecalendar.net