Mihklipäev 2025
Mihklipäev oli pidude ja kooskäimiste aeg, mil lõppes karjatamishooaeg ja teenijate töölepingud. Päev tähistas ka üleminekut suvest talvisteks tegemisteks.
Millal on mihklipäev 2025
Mihklipäev on 2025. aastal
29.09.2025 (155 päeva pärast).
Mihklipäev on eri aastatel samal kuupäeval - 29. septembril.
Mihklipäevast lähemalt

Mihklipäev lõpetas karjatamishooaja ja teenijate töölepingud. Karjased said vabaneda ning tihti hakati lumeloitsu tegema, et karjane saaks kooli minna. Päeva juurde kuulus lambatapmine ja õllepruulimine, ohverdades lambalihakeetmise vahtu ja verepritsmeid loomadele hea õnne tagamiseks. Oluliseks osaks olid ka kukkede ja kanade ohverdused, lootuses hobuse- ja loomade õnnele. Peeti mihklilaatasid, kus rahvas kauples, vaatas uusi kaupu ja lõbutses. Noorrahvas süütas mihklitulesid ja kogunes taludesse tantsima. Peipsi-äärsetes ja Setumaa külades kestis pidu lausa kolm päeva. Söögiks valmistati lambaliha, värsket leiba ja kooke, joogiks pruuliti õlut. Looduses hakkasid sääsed magama ja kapsas veel kasvas. Keelatud töid polnud, kuid püha austati tööst vaba päevaga.
Mihklipäev – sügisene vabadus ja ohvritalitused Eesti rahvakalendris
Mihklipäev tähistas karjatamishooaja ja suvise tööperioodi lõppu. Karjased said võimaluse töölt lahkuda ja kooliteed alustada. Tihti oodati aga esimest lund, et karjane vabastada, mistõttu tehti lumeloitse. Päeva juurde kuulus lambatapmine ja õlle valmistamine, mis olid seotud esivanemate austamise ja loomade õnne kindlustamisega. Ohvriloomadena kasutati lisaks lammastele ka kukkesid ja kanu. Mihklilaadad olid olulised kokkusaamiskohad, pakkudes meelelahutust ja kauplemisvõimalusi. Mihklipäeval süüdati lõkkeid ja korraldati noorte pidusid. Setumaal ja Peipsi ääres kestis pidutsemine mitu päeva järjest. Tunnustoitudeks said lambalihast ja verest valmistatud road, värske leib ja koduõlu. Mihklipäev märkis üleminekut hingedeaja ootusele ja tähistas looduse suurt muutust.
Vaata lisaks
Eesti rahvakalender 2025Karjalaskepäev 2025Mihklipäev 2026