Riigipühad 2024
Eestis jagunevad pühad riigipühadeks ja rahvuspühadeks, mis tähistavad olulisi ajaloolisi või kultuurilisi sündmusi. Riigipühadel ja rahvuspühadel on üldjuhul töövaba päev. Need pühad peegeldavad Eesti ajalugu, rahvustundeid ja traditsioone. Eestis on 11 riigipüha ja 1 rahvuspüha.
Riigipühad 2024. aastal
Riigipühade ja rahvuspühade tähendus ning roll Eestis

Eesti riigipühad jagunevad kohustuslikeks lipupäevadeks ja töövabadeks päevadeks. Mitmed neist on seotud riigi iseseisvuse ja vabadusvõitlusega, nagu Iseseisvuspäev ja Taasiseseisvumispäev. Kristlikud pühad, nagu Jõulud ja Ülestõusmispühad, on samuti ametlikud pühad. Rahvuspühad, nagu Võidupüha ja Jaanipäev, ühendavad ajaloolise ja rahvapärase tähenduse. Neid päevi tähistatakse sageli pidulike sündmuste, koosviibimiste ja traditsioonide kaudu. Paljudel juhtudel heisatakse riigilipp ning korraldatakse mälestustalitusi. Rahvuspühad on oluline osa rahvuslikust eneseteadvusest ja väärtushinnangutest. Need aitavad hoida elus meie rahvuslikke lugusid ja kultuurimälu. Samuti pakuvad need võimalust puhata ja veeta aega pere ning kogukonnaga. Riigipühade tähistamine on osa meie ühiskondlikust rütmist ja kultuuripärandist.
Pühad Eesti kalendris: gregooriuse kalendri alusel
Eestis arvestatakse riigipühi, rahvuspühi ja muid tähtpäevi gregooriuse ehk uue kalendri järgi, mis on rahvusvaheliselt kasutusel olev kalender alates 16. sajandist. See kalender võeti kasutusele paavst Gregorius XIII poolt 1582. aastal, et korrigeerida Julius Caesari ajast pärit juliaanlikku kalendrit, mille aastapikkus ei vastanud täpselt päikeseaastale. Gregooriuse kalender on praeguseks levinud üle maailma ning tagab ka Eestis pühade ja tähtpäevade täpse ja ühtlustatud tähistamise aastast aastasse. Tänu sellele on võimalik pidada traditsioonilisi rahva- ja kirikupühi kooskõlas teiste lääneriikidega ning kindla aastatsükli alusel.
Vaata lisaks
Eesti pühade kalender 2024Lühendatud tööpäevad 2024Puhkepäevad 2024Punased pühad 2024Tööajafond 2024Riigipühad 2025. aastal